Wypadek auta w leasingu oraz kradzież samochodu leasingowego | Pewny Automobil

Wypadek auta w leasingu oraz kradzież samochodu leasingowego

Wzięcie auta w leasing z roku na rok zyskuje na popularności wśród Polaków. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę korzystne warunki. Niestety, w życiu zdarzają się sytuacje, które nie zawsze są niezależne od nas. Co zrobić w razie wypadku bądź kradzieży auta wziętego w leasing?

Wypadek auta w leasingu oraz kradzież samochodu leasingowego

Słowem wstępu o leasingu

Leasing samochodu osobowego nie jest typowym rodzajem umowy, w którym w momencie podpisania dokumentu użytkownik staje się od razu właścicielem pojazdu. Leasingobiorca uiszcza opłatę wstępną, a także opłaca raty leasingu, dzięki czemu może korzystać z samochodu. W momencie, w którym użytkownik zapłaci wszystkie raty, zostaje właścicielem auta.

Choć leasingobiorca nie jest właścicielem auta od samego początku, nie oznacza to, że nie ma obowiązku dbać o auto i utrzymywać go w należytym stanie technicznym. Obowiązki użytkownika zawarte są w umowie. Także w tym dokumencie znajdują się zapisy, które jasno określają, w jaki sposób należy zachowywać się w przypadku kradzieży lub wypadku. W ostatnim artykule wspominaliśmy o tym, jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą. Dziś przyjrzyjmy się, co zrobić w razie wypadku lub kradzieży auta w leasingu.

Wypadek autem w leasingu

Jeśli zdecydowałeś/łaś się na leasing samochodu osobowego pierwszą myślą, jaka może Ci się nasuwać, jest pytanie: komu zgłosić szkodę? W końcu nie jesteś właścicielem samochodu, a jedynie z niego korzystasz.

Spokojnie, zasady niewiele się zmieniają w takiej sytuacji. W pierwszej kolejności musisz zgłosić kolizję do ubezpieczyciela. Następnie Twoim obowiązkiem jest poinformowanie o zdarzeniu leasingobiorcy. W wielu przypadkach firmy leasingowe zastrzegają sobie wybór serwisu, w którym auto będzie naprawiane – przykładowo w naszym salonie Toyoty polecamy nasz serwis, w ten sposób masz pewność, że auto zostanie profesjonalnie naprawione, przy użyciu autoryzowanych części.

Samochody używane!
Jeśli szkoda jest całkowita, także musisz podjąć takie kroki, jak w przypadku szkody częściowej. Jednak w takich sytuacjach warto zweryfikować kosztorys naprawy i jeśli poczyniliśmy jakieś ulepszenia (np.: nowe opony czy instalacja LPG), to wtedy warto zwrócić się z prośbą o podwyższenie wyceny pojazdu.

Kradzież auta w leasingu – co robić?

W przypadku kradzieży należy podjąć bardzo podobne kroki jak w przypadku wypadku. W momencie, w którym leasingobiorca zauważy kradzież auta, ma on obowiązek niezwłocznie poinformować o tym firmę leasingową. Według przepisów ma on na to 6 godzin.

Warto tutaj podkreślić, że zatajenie tego typu informacji wiąże się z konsekwencjami prawnymi.

Leasingobiorca powinien też skontaktować się z ubezpieczycielem, jeśli posiada polisę AC.

W momencie, w którym leasingodawca otrzyma informację o kradzieży auta, umowa wygasa. Niestety, pozostałe raty, a także wszelkie opłaty wynikające z wcześniejszego zerwania umowy leasingobiorca zobowiązany jest opłacić z własnej kieszeni. Część z nich zostanie pokryta w ramach odszkodowania, jednak wysokość świadczenia nie zawsze będzie wystarczająca do spłacenie wszystkich rat. Aby zminimalizować negatywne skutki, warto wykupić ubezpieczenie GAP.

Zobacz więcej!