Kupno lub sprzedaż samochodów używanych – na co zwrócić uwagę?

Rynek samochodów używanych cieszy się w naszym kraju ogromną popularnością. Choć ilość sprzedawanych co roku nowych pojazdów systematycznie rośnie, większość Polaków wciąż wybiera używane auta. Polska jest rynkiem atrakcyjnym pod względem sprzedaży aut z zagranicy. Na co zwrócić uwagę przy kupnie samochodu lub jego sprzedaży?

sprzedaż i kupno samochodu używanego

Zakup i sprzedaż używanego samochodu, w tym również samochodu z zagranicznego rynku, może odbyć się zyskiem dla kupującego, jak i dla sprzedającego choć pozornie cele sprzedającego i kupującego są ze sobą sprzeczne. Dealerowi samochodowemu zależy na maksymalnym zysku, co znaczy, że celem jest sprzedanie pojazdu po najwyższej możliwej cenie, przy minimalnym nakładzie finansowym. Kupujący szuka zaś dobrej oferty i jakości przynajmniej współmiernej do wydatku. Czy da się pogodzić te interesy?

Uczciwemu sprzedawcy – oraz takiemu, który chce utrzymać się na rynku – powinno zależeć na renomie. Sprzedając używany pojazd, warto zatem znaleźć równowagę pomiędzy ponoszonym wkładem finansowym a zyskiem ze sprzedaży. Z całą pewnością nie jest dobrym sposobem ukrywanie poważnych usterek i cofanie licznika. Można jednak w łatwy i uczciwy sposób podnieść potencjalną wartość pojazdu oraz wyeliminować proste kwestie, które mogą mieć wpływ na obniżenie ceny i mniejsze zainteresowanie kupujących. Kombinowanie nie popłaca. Większość kupujących jest w stanie wykryć nieudolne próby zawyżenia wartości samochodu.

Osoba przymierzająca się do zakupu powinna kierować się zdrowym rozsądkiem i zasadą ograniczonego zaufania. Zawsze warto też wybierać sprawdzonych sprzedawców cieszących się renomą w danym mieście. Oto kilka prostych porad dla sprzedających i kupujących, by sprzedaż samochodu odbyła się z zyskiem dla obu stron.

Dla sprzedawcy

Wygląd auta jest bardzo ważny

Wielu kupujących jest wyczulonych na „odstawione” używane samochody. Nie warto zawyżać ceny samochodu, maskując odpryski czy ukrywając usterki pod nawoskowaną maską. Z całą pewnością należy jednak zadbać o estetykę pojazdu, który jest wystawiany na sprzedaż. Czyste wnętrze, nawet jeśli nie jest już nowe i nosi ślady zniszczenia – będzie dla kupującego o wiele bardziej zachęcające. Wygląd zewnętrzny ma nie mniejsze znaczenie. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. Nic tak nie zniechęca, jak widoczne zabrudzenia czy niewielkie uszkodzenia, które można by było usunąć w łatwy sposób, przy niewielkich kosztach.

Widoczne usterki są niedopuszczalne

W interesie sprzedającego nie leży doprowadzenie pojazdu do idealnego stanu. Zwykle nie udaje się uzyskać zwrotu kosztów poniesionych na drobne naprawy, które nie są widoczne gołym okiem ani nie wpływają na ogólny stan techniczny samochodu. Pewne naprawy kupujący może przeprowadzić we własnym zakresie, jeśli w grę wchodzą kwestie, które nie mają bezpośredniego wpływu na sprawność pojazdu – o ile, oczywiście, sprzedajemy samochód jako sprawny. Warto jednak zadbać o wszystkie detale, które mogą zostać zauważone przez kupującego. Nawet gdy w grę wchodzą szczegóły, jeśli zostaną one wykryte, natychmiast wzbudzą podejrzenia. Niedziałająca kontrolka to już poważny błąd. Taka usterka nie tylko ma wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy, ale również może wskazywać na manipulacje sprzedającego, np. próby kasowania błędów z komputera.

Nie kombinuj z przebiegiem

Nie warto cofać licznika, nawet jeśli przebieg samochodu nie wzbudza zachwytu kupujących. Tylko zaprawieni w boju handlarze są w stanie ukryć rzeczywisty przebieg pojazdu tak, by nie narażać się na poniesienie odpowiedzialności za oszustwo. O wiele lepiej jest przedstawić duży przebieg jako zaletę – dowód na własną uczciwość.

Dobra wycena to podstawa

By transakcja była owocna dla sprzedającego oraz kupującego, należy dobrze wycenić samochód. Zawyżona cena z pewnością nie ułatwi dokonania transakcji. Wprawny kupujący szybko wychwyci kwestie obniżające wartość pojazdu i jeśli sam nie jesteś mistrzem marketingu, w efekcie możesz nawet sprzedać auto po zaniżonej cenie.

Dla kupującego – jak dobrze wybrać używane auta?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta?

Przede wszystkim nie daj się zwieść pozorom. To porada oczywista dla każdego. Niestety w praktyce wielu kupujących daje się ponieść emocjom. Błyszcząca karoseria, ładna tapicerka i pachnące wnętrze zachęcają do zakupu i dobrze świadczą o sprzedającym. Nie kieruj się jednak tego rodzaju aspektami jako wyznacznikami wpływającymi na ostateczną decyzję.

Stacja kontroli pojazdów

Jeśli poważnie myślisz o dokonaniu zakupu, możesz poprosić sprzedającego o możliwość wykonania badania technicznego w stacji kontroli pojazdów. Stację diagnostyczną możesz wybrać samodzielnie. Jeśli sprzedawca jest uczciwy, nie powinien mieć nic przeciwko temu. Możesz też skorzystać z kompleksowej usługi. Duże autoryzowane salony mogą przeprowadzać badania bezpośrednio we własnej stacji kontroli pojazdów. Z takich rozwiązań korzystaj jednak tylko w przypadku sprawdzonych dystrybutorów.

Kupuj u zaufanych sprzedawców

Zakup samochodu używanego na własną rękę jest sporym wyzwaniem. Jeśli nie masz dużego doświadczenia ani wiedzy z zakresu motoryzacji, nawet jeśli dołożysz wszelkich starań, możesz niestety wpaść w pułapkę. Nawet wizyta na stacji diagnostycznej nie zawsze daje szansę wykrycia wszystkich ukrytych wad pojazdu. Dealerzy samochodowi dokładają starań, by sprzedać pojazd z największym zyskiem i niestety nie zawsze ich działania są uczciwe. Jeśli mamy do czynienia z doświadczonym handlarzem, mogą one być też bardzo trudne do wykrycia.

Sprzedaż samochodów, Gliwice i okolice

Dobrym wyjście dla osób, które nie czują się pewnie podczas dokonywania zakupu używanego auta, jest skorzystanie z usług doświadczonego sprzedawcy mającego wyrobioną już renomę. Zamiast szukać ogłoszeń w Internecie, warto pokierować się do dobrego komisu polecanego przez znajomych i cieszącego się dobrą sławą. Można również skierować swoje kroki do autoryzowanego salonu sprzedaży – i jest to najbezpieczniejsze z możliwych wyjść. Dealerzy autoryzowani nie mogą pozwolić sobie na pogorszenie renomy. Poszukaj autoryzowanego dealera oferującego sprzedaż aut używanych. Salon Toyota Ja-Now-An – oferująca sprzedaż samochodów w Gliwicach – ma dostęp do modeli Toyoty objętych gwarancją.

Zobacz więcej!

Jeśli kupujesz używane auta, należy uważać na przesadnie oszczędności. Lepiej zapłacić więcej na początku niż w bardzo niedługim czasie wykonywać kosztowne naprawy. Jeśli do dyspozycji masz ograniczony budżet, zawsze lepiej zdecydować się na zakup tańszego modelu pochodzącego z pewnego źródła niż wybrać samochód, który zaskakuje niską ceną, ale jednocześnie budzi podejrzenia co do swojej historii.