Kradzież samochodu osobowego | Pewny Automobil

Kradzież samochodu osobowego

Kradzież samochodu osobowego powoduje dużo nerwów i kłopotów. Tracimy auto, które często jest nam niezbędne do pracy i codziennego życia. Jeżeli mamy AC problem jest mniejszy. Gorzej, jeżeli dowód rejestracyjny był w pojeździe. Na pocieszenie można dodać, że liczba kradzieży aut w Polsce maleje.

Kradzież samochodu osobowego

 

Kradzież samochodów osobowych w Polsce

Policyjne statystyki mogą napawać optymizmem, ponieważ w naszym kraju ginie coraz mniej aut. W Polsce jest ok. 21 mln samochodów, w 2020 roku ukradzionych zostało ok. 6900 pojazdów osobowych i dostawczych do 3.5 tony (według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów). Dla porównania pod koniec XX wieku, w 1999 roku łupem złodziei padło ponad 71 tys. aut. Różnica jest ogromna. Warto wspomnieć, że dużą popularnością wśród przestępców cieszą się samochody marki BMW i Audi.

Co zrobić w przypadku utraty pojazdu

Po pierwsze należy jak najszybciej zadzwonić na policje i zgłosić fakt kradzieży samochodu osobowego. Funkcjonariusze będą pytać m.in. o markę, model, kolor oraz okoliczności zdarzenia. Potwierdzenie zgłoszenia kradzieży wydawane jest na komendzie policji. Należy się tam wybrać, ponieważ ten dokument jest niezbędny dla firmy ubezpieczeniowej oraz Wydziału Komunikacji, w którym będziemy wyrejestrowywać pojazd. Następnie trzeba udać się do ubezpieczyciela i zgłosić stratę. Ostatnią rzeczą jest konieczność wyrejestrowania pojazdu w Wydziale Komunikacji. Dokonanie tych wszystkich formalności jest konieczne, aby nie płacić OC i otrzymać odszkodowanie.

Kradzież samochodu ubezpieczenie

Utrata pojazdu powoduje konkretne konsekwencje ubezpieczeniowe. Przyjrzymy się, co trzeba zrobić, aby dostać odszkodowanie i nie płacić dalej OC.

AC a kradzież samochodu

Ubezpieczenie Assistance chroni nas przed finansowymi skutkami kradzieży. Posiadając AC, możemy ubiegać się o odszkodowanie. Niestety są sytuacje, kiedy pieniędzy raczej nie dostaniemy. Mowa m.in. o przypadkach gdy:

  • zostawimy w aucie dowód rejestracyjny,
  • kluczyki były w stacyjce,
  • auto było otwarte.

Kradzież samochodu z dowodem rejestracyjnym będzie skutkowała brakiem odszkodowania, dlatego należy pamiętać o zabieraniu dokumentów, kluczyków i zamykaniu auta.

OC a kradzież samochodu

Przypominamy, że sama kradzież nie zwalnia z obowiązku płacenia ubezpieczenia OC. Konieczne jest wyrejestrowanie auta. W przypadku braku skreślenia z ewidencji pojazdów składki będą naliczane.

Konsekwencje podatkowe skradzionego samochodu

Utrata pojazdu zarejestrowanego na firmę, powoduje także konsekwencje podatkowe. Jest to utrata majątku, którą należy uwzględnić w rozliczeniach podatkowych i zaznaczyć w księgach rachunkowych. Podatnik może zaliczyć jako koszt niezamortyzowaną wartość utraconego pojazdu. Warunkiem jest posiadanie AC i odpowiednie zabezpieczenie auta przed kradzieżą. Także kradzież samochodu z dowodem rejestracyjnym skutkuje brakiem odszkodowania. Fakt utraty pojazdu musi być także odpowiednio udokumentowany. Strata powinna również zostać odnotowana w księgach rachunkowych firmy.


Zobacz wszystkie oferty