Samochód używany na firmę | Pewny Automobil

Samochód używany na firmę

Auto jest niezbędne niemal w każdej firmie. Decydując się na zakup, należy rozważyć jaki samochód wybrać oraz jak go sfinansować. Coraz więcej osób decyduje się na wybór samochodu używanego. Taki pojazd jest tańszy, a można go również amortyzować.

Toyota używane

Samochód nowy czy używany

Rozważając zakup pojazdu, należy ocenić możliwości finansowe firmy oraz faktyczne potrzeby. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na nabycie nowego auta, doskonałym wyjściem jest wybór używanego modelu. Warto tylko skorzystać z pewnego źródła. W przypadku kupna używanych samochodów na firmę szczególnie polecany jest duży, sprawdzony komis samochodowy. Takie miejsca dokładnie kontrolują auta, które oferują. Dodatkowo często otrzymujemy gwarancje na zakup. Nie musimy martwić się o stan techniczny samochodu. W przypadku np. zakupu od osoby fizycznej dochodzenie roszczeń z tytułu sprzedaży auta niezgodnego z umową jest skomplikowane i czasochłonne.

Jak kupić używany samochód na firmę

Zgodnie z prawem podatkowym samochód używany to taki, który ma co najmniej pół roku. Na rynku dostępne są różne formy finansowania zakupu używanych aut na firmę:

  • umowa leasingowa,
  • kredyt,
  • gotówka,
  • najem terminowy.

Najpopularniejszy w przypadku kupna samochodów używanych na firmę jest leasing. Większość przedsiębiorców decyduje się na tę formę, ponieważ jest stosunkowo szybka i łatwa w realizacji. Dodatkowo przemawiają za tym korzyści podatkowe, z jakich może skorzystać właściciel firmy. Leasing rozkłada koszty zakupu w czasie. Sprawdź również nasze porównanie kredytu na auto z leasingiem samochodowym.

Samochód można nabyć:

  • na podstawie umowy,
  • na fakturę VAT,
  • na fakturę VAT- marża.

Umowa kupna/sprzedaży jest łatwa do przygotowania, wiele wzorów znajduje się w Internecie. Natomiast konieczne jest zapłacenie podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC) w wysokości 2% wartości pojazdu. Osobę, która ma uiścić należność, warto umieścić w umowie.

Kupno na fakturę pozwala na odliczenie VAT-u i niepłacenie podatku PCC. Natomiast nie zawsze możemy odliczyć cały VAT. Jeżeli samochód wykorzystywany będzie wyłącznie do celów służbowych można obliczyć 100% VAT-u od wszystkich kosztów (leasing, nabycie, paliwo, eksplantacja), jeżeli zamierzamy użytkować go także do celów prywatnych, to odliczymy tylko 50%. Taką formę proponuje najczęściej sprzedający prowadzący działalność gospodarczą.

Zakup z fakturą VAT- marża pozwala na uniknięcie płacenia podatku od czynności cywilno-prawnych, ale zapłacimy cały VAT. W takim wypadku nie ma mowy o odliczeniach, ponieważ opodatkowaniu podlega marża sprzedającego.

Amortyzacja

Podstawowa roczna stawka amortyzacyjna wynosi 20%. W tej wersji samochód amortyzowany jest przez 5 lat. W krótszym czasie mogą zostać zamortyzowane samochody używane. Okres ten nie może być jednak krótszy niż 30 miesięcy. Rozważając zakup używanego auta na firmę, należy dokładnie przeliczyć koszty zakupu, amortyzacji i korzyści podatkowe.


Zobacz wszystkie oferty