Najlepsze używane SUV-y | Pewny Automobil

Najlepsze używane SUV-y

Polacy pokochali SUV-y i CROSS-owery, auta te stanowią już ponad 40% rynku. A ich sprzedaż cały czas rośnie. Ten segment samochodów cenimy za komfort, funkcjonalność, wyższą pozycję za kierownicą oraz ciekawą stylistykę. Jakie są najlepsze używane SUV-y?

Najlepsze używane SUV-y - Toyota RAV4

SUV-y

SUV-y się kocha albo nienawidzi. Nie da się jednak odmówić tym autom wielu zalet. Największe plusy SUV-ów to:

 • pozycja za kierownicą,
 • lepsza widoczność,
 • komfort jazdy,
 • często napęd 4 x 4,
 • przestronny bagażnik,
 • niejednokrotnie możliwość zwiększenia ilości foteli.

SUV-y dają użytkownikom przestrzeń, pozwalają na wygodne podróżowanie całych rodzin, ułatwiają seniorom wsiadanie i wysiadanie. Auta te wyróżnia niebanalne wzornictwo i ciekawa kolorystyka. Można mieć wrażenie, że właśnie w tym segmencie projektanci mogli się zrealizować. Za to wszystko, trzeba jednak zapłacić. Nie każdego stać na nowy model, dlatego wiele osób decyduje się na auta z drugiej ręki.

Wybór używanego SUV-a – gdzie kupić?

Warto zadać sobie pytanie, jakim budżetem dysponujemy. Mając ustaloną kwotę, musimy znaleźć pewne źródło zakupu. Na rynku dostępne są używane SUV-y z różną historią i dobrze mieć tego świadomość. Są pojazdy z dużym przebiegiem, rzędu kilkuset tysięcy km, niestety często są to samochody powypadkowe. Takie auta wymagają gruntownego sprawdzenia, najlepiej udać się do stacji kontroli pojazdów, zlecić badanie grubości lakieru. Wiele jest także propozycji samochodów z przebiegiem do 100 tys. km, które zostały sprowadzone z zagranicy.

Wszyscy marzymy o zadbanym, garażowanym aucie seniora z Zachodu, który jeździł bardzo sporadycznie. Sprzedawcy często zapewniają, że oferują właśnie taki model, trudno jednak o dowody. Możemy uzyskać pewne informacje, korzystając z usługi „Historia Pojazdu” przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Na rządowej stronie możemy sprawdzić, czy auto nie pochodzi z kradzieży, miało wypadek, jaki ma przebieg, można także poznać historię serwisowania. Dobrym źródłem jest kupno od pierwszego właściciela, bezwypadkowe. Niestety nigdy nie mamy pewności, czy sprzedawca jest uczciwy. Zawsze należy skontrolować stan techniczny auta w stacji kontroli pojazdów lub udać się do zaprzyjaźnionego mechanika. Wiele salonów samochodowych oferuje używane SUV-y, których jakość potwierdza gwarancja. Kolejną opcją są auta powystawowe, które praktycznie nie mają przebiegu. Modele są nieco tańsze, możemy być spokojni o ich stan.

Salony oferują także samochody, które wcześniej służyły jako testowe, próbne. Takie auto najczęściej stało na dworze, ma przejechane ok. 10 tys. km. Nie jest to model nowy, ale można liczyć na większy upust. Dealerzy sprzedają także tzw. auta zastępcze, które użytkowali klienci w czasie serwisu. Obecnie panuje moda na SUV-y, sprzedawcy mają tego świadomość, dlatego musimy uważać. W przypadku nabycia od osoby nieznajomej zalecamy gruntowne sprawdzenie stanu technicznego przez wykwalifikowanego mechanika. Spać spokojnie możemy, kupując w salonie, ponieważ otrzymujemy gwarancję.

Najlepsze używane SUV-y

Zastanawiając się nad wyborem SUV-a z drugiej ręki, bardzo cenne jest sięgnięcie po różnego rodzaju zestawienia, rankingi, w których specjaliści, użytkownicy porównują auta z jednego segmentu. Pomocny może być m.in. ranking „What car”, który prezentuje najbardziej i najmniej awaryjne SUV-y, w wieku od 5 do 20 lat. Wybór dokonany jest na podstawie ankiet czytelników brytyjskiej gazety. Uczestnicy odpowiadali na pytania o usterki w ciągu 12 miesięcy, ich koszt i czas naprawy. Przedstawiamy 4 najbardziej niezawodne  SUV-y:

 • Toyota RAV4 (2013 – 2019) – indeks niezawodności – 100%,
 • Honda CR-V (2012 – 2018) – 100%,
 • Audi Q3 (2011 – 2018) – 96,5%,
 • Toyota RAV4 (2006 – 2012) – 95,7%,

Na drugim końcu zestawienia znalazły się:

 • Nissan Qashqai (diesel 2014 – 2021) – indeks niezawodności: 46,3%,
 • Land Rover Discovery (2004 – 2017) – 45,7%,
 • Nissan Qashqai (2007-2014) – 45,3%,
 • BMW X5 (2007 – 2013) – 42,6%,

Badanie przeprowadzone było wśród brytyjskich kierowców, jednak na kontynencie europejskim jeżdżą praktycznie te same samochody. Wybierając najlepszego używanego SUV-a, sięgnijmy do pewnego źródła i po sprawdzony model.