Kredyt czy leasing na samochód firmowy – co wybrać? | Pewny Automobil

Kredyt czy leasing na samochód firmowy – co wybrać?

Rzadko kiedy kupując samochód, nawet firmowy dysponujemy środkami na opłacenie go w całości. Bez samochodu w obecnych czasach ciężko jest jednak funkcjonować, a co dopiero sprawnie prowadzić mniejszy czy większy biznes. Obecnie rynek oferuje wiele rozwiązań ułatwiających zakup pojazdu, a są to między innymi kredyt na samochód, leasing czy choćby pożyczka gotówkowa.

kredyt czy leasing na samochód firmowy

W dzisiejszym artykule skupimy się na pierwszych dwóch opcjach i weźmiemy pod lupę ich dostępność, wady, zalety i koszty.

Czym jest leasing, dla kogo będzie najlepszym rozwiązaniem?

Najprościej rzecz ujmując, leasing samochodowy jest formą najmu pojazdu. Leasingobiorca opłaca w formie rat prawo do użytkowania z samochodu, a przy odpowiednio sformułowanej klauzuli ma prawo do jego późniejszego wykupu. Możemy wyróżnić dwa rodzaje tej formy dzierżawy, a mianowicie leasing operacyjny (eksploatacyjny, bieżący) oraz leasing finansowy (kapitałowy, inwestycyjny).

Leasing operacyjny

W przypadku leasingu operacyjnego odpisy amortyzacyjne należą do obowiązków leasingodawcy. Leasingobiorca może dodać kwotę opłacanych rat (w tym również podatek VAT) do kosztów prowadzenia swojej działalności. Tutaj istotnym elementem jest fakt, że leasingobiorca ma prawo wykupić samochód po upłynięciu okresu leasingowania.

Leasing finansowy

W przypadku leasingu finansowego odpisy leżą po stronie leasingobiorcy. W tym przypadku pojazd widnieje na liście aktywów leasingobiorcy, a od kosztów przedsiębiorca może odpisać jedynie odsetki. Leasingobiorca staje się właścicielem pojazdy wraz z końcem trwania zawartej umowy.

Zdecydowanie większą popularnością cieszy się opcja leasingu kapitałowego, ze względu na znacznie krótszy okres trwania umowy. Za leasingiem bieżącym przemawia jednak fakt, iż koszty początkowe są dużo mniejsze, ponieważ VAT płacony jest w rozbiciu miesięcznym. Wspólną zaletą jest brak obciążenia zdolności kredytowej leasingobiorcy.

Jak wygląda kredyt na samochód i kto powinien się nim zainteresować?

Kredyt na samochód jest jedną z form kredytu celowego. Zwykle (nie tak jak np. w przypadku kredytu mieszkaniowego) jest on udzielany na całą kwotę wartości pojazdu. Najczęściej doliczane finalnej sumy są również koszty poboczne takie jak ubezpieczenie samochodu. Proces kredytowania może odbywać się dwojako – wymagać stosownych dokumentów potwierdzających regularne, wystarczające dochody na spłatę kredytu, a czasem również częściowego wkładu własnego. Niektóre instytucje jednak traktują ten proces nieco mniej restrykcyjnie w kwestii formalności, ale banki w obu przypadkach zabezpieczają się przed ewentualną niemożnością wyegzekwowania spłat.

Na kredyt na samochód najczęściej decydują się osoby/firmy zainteresowane zakupem samochodów używanych w cenie niższej niż 50 tysięcy złotych.

Samochody używane

Kredyt czy leasing – wady i zalety obu rozwiązań

Obydwie wyżej wspomniane formy mają swoje za i przeciw, ale ostatecznie wszystko sprowadza się do kosztów i odnalezienia najlepszej dla nas finansowo oferty. Zważywszy na szeroką ofertę, którą obecnie mamy na rynku, warto skonsultować się z dobrym doradcą finansowym, który pomoże nam wybrać najkorzystniejszą opcję.

Nie mniej jednak warto znać podstawowe wady i zalety omawianych rozwiązań.

Zalety leasingu na samochód firmowy:

 • Mały lub zerowy wkład własny
 • Mniejsze formalności, łatwiejszy dostęp
 • Stałe opłaty
 • Możliwość odpisania kosztów od podatku

Wady leasingu samochodowego:

 • Minimalna stawka – brak możliwości zakupu pojazdu poniżej 50 tysięcy zł.
 • Brak możliwości sprzedaży/wymiany pojazdu
 • Minimalny okres umowy 5 lat
 • Brak możliwości wykupu pojazdu w niektórych przypadkach

Zalety kredytu na samochód

 • Kredytobiorca zostaje właścicielem pojazdu po spłacie kredytu
 • Możliwość sprzedaży pojazdu nawet w trakcie spłacania kredytu
 • Możliwość rozłożenia rat, zawieszenia spłat
 • Brak kwoty minimalnej

Wady kredytu na samochód

 • Niekorzystne warunki, szczególnie przy braku wkładu własnego
 • Duże wymagania formalne
 • Ograniczenie wiekowe – auto po okresie spłaty nie może być starsze niż 15 lat
Zobacz więcej!