Jaki olej silnikowy wybrać? | Pewny Automobil

Jaki olej silnikowy wybrać?

Wraz ze zbliżającym się terminem wymiany oleju silnikowego, wielu kierowców zastanawia się pewnie, jaki olej silnikowy będzie najlepszy dla pojazdu. Często zastanawiamy się również czy można mieszać oleje silnikowe oraz ile wlać go do silnika. Przychodzimy więc z pomocą i w dzisiejszym tekście odpowiadamy na te pytania.

olej-silnikowy

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru oleju?

Po pierwsze należy pamiętać, że dobór oleju silnikowego uzależniony jest od rodzaju pojazdu. Takie informacje można uzyskać z instrukcji samochodu – znajdziemy w niej zalecenia producenta dotyczące wymiany oleju oraz takie rodzaju, który będzie najbardziej właściwy.

Przed dokonaniem wyboru musimy zwrócić uwagę na pewne parametry. Głownie na lepkość płynu oraz klasę jego jakości. Lepkość (lub inaczej gęstość) to najważniejszy parametr oleju. Wpływa on na ochronę, jednak zmienia się wraz ze zmianą temperatur – im jest cieplej, tym staje się bardziej wodnisty. Warto zaznaczyć, że w niskich temperaturach olej silnikowy może mieć zbyt dużą lepkość, co powoduje spowolnienie prędkości wału korbowego, jednocześnie zwiększa się obciążenie rozrusznika, a dopływ oleju do najbardziej odległych punktów smarowania jest utrudniony.

Kolejnym istotnym elementem jest sprawdzenie bazy oleju. Na rynku znajdziemy wersje syntetyczne, półsyntetyczne oraz mineralne.

  1. Oleje syntetyczne – zachowują swoje właściwości w wyższych temperaturach niż mineralne czy półsyntetyczne i nie odkładają się w postaci nagaru.
  2. Oleje półsyntetyczne – zdecydowanie lepsze od mineralnych, zapewniają doskonałą ochronę silnika. Ze względu na niższą cenę w porównaniu do produktów syntetycznych, zaleca się ich użycie w starszych modelach samochodów, które mają duży przebieg.
  3. Oleje mineralne – zaleca się ich stosowanie w starszych silnikach, które ze względu na stopień zużycia spalają więcej oleju, niż wskazywałaby norma.

Czy można mieszać oleje silnikowe?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: tak, ale jedynie w sytuacjach awaryjnych. Kiedy więc przykładowo jesteśmy daleko od domu i zapali się lampka poziomu oleju, można uzupełnić go innym. Warto jednak pamiętać, że dolewany olej powinien mieć paramenty jak najbardziej zbliżone do poprzedniego używanego przez nas produktu.

Jak sprawdzić poziom oleju w silniku?

Pierwszy krok to ustawienie samochodu na płaskiej powierzchni – wszelkie nachylenia mogą spowodować błędne wyniki. Warto również pamiętać, aby pomiaru dokonywać na wystudzonym silniku.

Kolejny etap to wyciągnięcie bagnetu i wytarcie go dokładnie szmatką bądź chusteczką. Następnie wsuwamy bagnet do otworu i ostrożnie wyciągamy, sprawdzając do jakiego poziomu sięga ślad oleju.

Należy dodać, że zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża ilość oleju w silniku źle wpływa na jego pracę oraz żywotność. Jeśli poziom jest niższy niż dolna kreska na bagnecie, może dojść do uszkodzenia poszczególnych elementem, a nawet do zatarcia silnika. Z kolei zbyt duża ilość oleju negatywnie wpływa na stan uszczelek. Nasuwa się więc pytanie: ile oleju do silnika należy wlać? Niestety, nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi. Przyjmuje się jednak, że średnia ilość płynu, który powinien być wlany do silnika to jeden litr. Szczegóły z pewnością znajdziemy w instrukcji obsługi pojazdu.


Zobacz więcej!