Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą | Pewny Automobil

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

W ostatnich latach liczba kradzieży samochodów spadła aż o 80%, ale wciąż notuje się ich w naszym kraju około 14 tysięcy rocznie. Nie ma jednego, niezawodnego sposobu na ochronę naszego mienia, ale mamy całkiem spory wachlarz możliwości, które pomogą nam zminimalizować ryzyko kradzieży. Samochód firmowy bardzo często użytkowany jest również prywatnie, więc aby uniknąć przykrych sytuacji, warto wiedzieć, jak się zabezpieczyć.

samochody na parkingu

Blokady na kierownicę, pedały i dźwignię zmiany biegu

Wszystko, co potencjalnie może przedłużyć złodziejowi czas potrzebny na kradzież naszego samochodu, jest mile widziane. Każda dodatkowa sekunda sprawia, że rabunek staje się bardziej ryzykowny, a co za tym idzie niebezpieczny z perspektywy złodzieja.

Blokada na kierownicę i pedały wydaje się być już przeżytkiem, ale nie jest to drogie i wyszukane rozwiązanie. Koszt to raptem kilkadziesiąt złotych, a zawsze to dodatkowe utrudnienie przy włamaniu do samochodu. W przypadku blokady dźwigni zmiany biegów mamy już na rynku większy wybór. Możemy zabezpieczyć nią nasz samochód firmowy lub prywatny dodając potencjalnemu złodziejowi kilka minut pracy potrzebnej na usunięcie tej przeszkody.

GPS w samochodzie

To bez wątpienia najbardziej zaawansowane zabezpieczenie pojazdu. Umieszczenie lokalizatora w trudno dostępnym miejscu samochodu pozwala na bieżąco monitorować jego położenie. Co prawda, złodzieje i na to rozwiązanie znaleźli sposób w postaci specjalnych nadajników zagłuszających sygnał GPS. Bardziej zaawansowane systemy posiadają jednak funkcję antyzagłuszacza i przy każdej próbie blokowania sygnału powiadamiają o tym właściciela za pomocą wiadomości SMS.

Alarmy i immobilisery – odpowiednie zabezpieczenie przed kradzieżą?

Podstawowe zabezpieczenia, które fabrycznie posiada obecnie praktycznie każdy samochód firmowy to alarm i immobiliser. Niestety, mimo postępu techniki i rozwoju systemów alarmowych dla złodzieja pokonanie tych przeszkód to zaledwie kilka chwil, a właściwie sekund. W większości przypadków taka osoba dostaje się do naszego samochodu dosłownie jakby posiadała do niego kluczyk. Można oczywiście zainwestować w niezależny immobiliser wyższej jakości, ale na obecną chwilę nie powinniśmy bazować jedynie na zabezpieczeniach tego typu.

Zdrowy rozsądek i przyciemniane szyby

Wydawałoby się, że już wszyscy jesteśmy uczuleni na niepozostawianie cennych rzeczy w samochodach, ale jednak wciąż często o tym zapominamy. Pozostawiając samochód firmowy na parkingu nawet na kilkadziesiąt minut, pamiętajmy, aby torbę, plecak, elektronikę czy choćby nawigację schować w niewidoczne miejsce. Jeśli jednak pracujemy w terenie, często załatwiamy wiele spraw w różnych miejscach, pozostawiając samochód na niestrzeżonych parkingach na krótką chwilę – warto pomyśleć o przyciemnianych szybach.

Parking strzeżony

Bardzo często zdarza się, że użytkowany przez nas samochód firmowy jest regularnie parkowany pod naszym domem, ponieważ codziennie dojeżdżamy nim do miejsca pracy. W takich przypadkach warto zastanowić się nad płatnym, strzeżonym parkingiem. Niestety bardzo często do kradzieży dochodzi nocą na niepilnowanych, osiedlowych drogach. Koszt abonamentu za stałe miejsce na parkingu strzeżonym to zwykle od 100 do 300 złotych, więc warto rozważyć tę możliwość, aby móc spać spokojnie.

Zobacz więcej!