Europejski dzień bezpieczeństwa ruchu drogowego | Pewny Automobil

Europejski dzień bezpieczeństwa ruchu drogowego

6 maja obchodzimy Europejski dzień bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przy tej okazji, chcemy zwrócić uwagę na zaawansowany system bezpieczeństwa standardowo stosowany w samochodach marki Toyota.

europejski dzień bezpieczeństwa ruchu drogowego

Toyota Safety Sense

Samochody Toyoty wyposażone są w system bezpieczeństwa najnowszej generacji. To prawdziwy  globalny sukces w zwiększaniu bezpieczeństwa na drodze, bo TSS posiada obecnie 10 mln aut Toyota na świecie, co stanowi 90% wszystkich użytkowanych modeli tej marki. Ma to wymierne przełożenie na redukcję kolizji z ich udziałem. W samochodach wyposażonych w układ detekcji przeszkód (ICS) ilość przypadków najechania na tył innego pojazdu spadła aż o 90%. Toyota jest obecnie liderem w stosowaniu najnowszych technologii w zakresie bezpieczeństwa. Każdy nowy model ma w standardzie wbudowane następujące systemy: układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) i układ ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (LDA).

Układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS)

System używa kamery oraz czujnika radarowego lub laserowego do wykrycia przeszkody, próbując zapobiec uderzeniu w tył innego pojazdu lub zminimalizować ryzyko kolizji. Jego funkcje to ostrzeżenie dźwiękowe i wizualne na tablicy wskaźników, wspomaganie hamowania, automatyczne hamowanie w razie braku reakcji kierowcy.

Układ ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (LDA)

System za pomocą kamery określa pozycję auta względem linii na jezdni. Jeśli pojazd zacznie przekraczać linię bez użycia kierunkowskazu, kierowca zostanie o tym poinformowany. W wersji z funkcją powrotu na zadany tor jazdy (LDA+SC) w przypadku braku reakcji kierowcy system sam skoryguje tor jazdy. Jego funkcje to wykrycie to wykrycie przekroczenia linii, ostrzeżenie dźwiękowe i wizualne na tablicy wskaźników, automatyczna korekcja toru jazdy i utrzymanie w pasie ruchu (z funkcją SC).

Do pozostałych układów należących do TSS, występujących w wybranych modelach, należą:

  • RSA – układ rozpoznawania znaków drogowych,
  • LTA – asystent trzymania pasa ruchu,
  • ACC – aktywny tempomat,
  • IACC – inteligentny tempomat adaptacyjny,
  • RCTA – system ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu pojazdu,
  • BSM – system monitorowania martwego pola w lusterkach,
  • SWS – system wykrywania zmęczenia kierowcy,
  • ICS – układ detekcji przeszkód,
  • eCall – system powiadamiania ratunkowego.

Niezależnie, czy poruszamy się szeroką autostradą, czy lokalną drogą, jako kierowcy codziennie jesteśmy narażeni na niespodziewane, często niebezpieczne zarówno dla nas jak i innych uczestników ruchu sytuacje. Inteligentny pakiet bezpieczeństwa Toyota Safety Sense wyręcza kierowcę w trudnych lub niebezpiecznych okolicznościach i jest podstawą powstania w pełni autonomicznego pojazdu. Jest nieustannie doskonalony z wykorzystaniem najnowszych technologii, aby jak najlepiej wspierać kierowcę w bezpiecznym dotarciu do celu.

Więcej na temat systemu Safety Sense Toyoty na: https://www.toyota.pl/world-of-toyota/safety/toyota-safety-sense


Zobacz wszystkie oferty