Toyota Ja-Now-An Sp. z o.o., ul. Knurowska 8, Zabrze, tel. 32 276 27 70, kom. 698 989 995, 698 673 374

Co to jest ubezpieczenie GAP?

W momencie, w którym decydujesz się na wzięcie samochodu w leasing w toyota Katowice, możesz być praktycznie pewny/a, że w pakiecie dostaniesz propozycję skorzystania z ubezpieczenia GAP.

Co to jest ubezpieczenie GAP? Jakie są rodzaje GAP i który warto wziąć? Sprawdź, nasz tekst i poznaj odpowiedź na to pytanie!

Co to jest ubezpieczenie GAP?

GAP (z ang. Guaranteed Asset Protection) to ubezpieczenie od straty finansowej, doskonale sprawdza się w sytuacjach, w której bierzesz w leasingu lub na kredyt. W momencie, w którym utracisz samochód w wyniku wypadku lub kradzieży, GAP ochroni Cię przed utratą wartości pojazdu. Więcej o tym, co zrobić w przypadku wypadku lub kradzieży, jeśli masz auto w leasingu, przeczytasz w naszym poprzednim artykule.

Pamiętaj! Ubezpieczenie GAP nie zawsze obejmuje kradzież. Dlatego przed podpisaniem umowy, upewnij się, że ta opcja również jest wliczona.

Fakturowy, finansowy, indeksowy czy casco?

Skoro już wiesz, co to jest ubezpieczenie GAP, czas, abyś poznał/a rodzaje tej polisy. Wyróżniamy 4 rodzaje GAP: fakturowy, finansowy, indeksowy oraz casco.

GAP fakturowy – to rodzaj ubezpieczenia, który pokrywa różnicę między ceną auta z faktury a kwotą z odszkodowania z AC lub wartością samochodu. To, czy GAP wyrówna Ci różnicę z odszkodowania z AC, czy od wartości pojazdu, zależy od tego, która kwota jest większa.

Przykład: Bierzesz auto w leasing za 60 tys. zł. Przez rok jeździsz nim bezpiecznie, ale po tym czasie ktoś kradnie Ci auto. Wartość auta przez te dwanaście miesięcy spadła o 12 tys. i to właśnie tę kwotę od faktury wyrówna Ci ubezpieczenie GAP.

Dla kogo?: najdroższy wariant GAP, opcja dla osób, które biorą w leasing nowe auto. Wtedy też utrata wartości do stosunku ceny z faktury zakupu jest najwyższa.

GAP finansowy – ten rodzaj polisy wyrównuje różnice między kwotą leasingu a sumą, jaka została do spłaty na dzień wypłaty odszkodowania z AC, a ceną odszkodowania z tytułu AC.

Przykład: Masz do spłacenia leasingu jeszcze 20 tys. zł., a wypłata z polisy AC wyniosła 14 tys. zł. Jeśli wybrałeś GAP finansowy, wtedy zostanie wypłacona Ci z tego tytułu różnica między wartością do spłaty a wartością z odszkodowania. W tym wypadku będzie to 6. tys. zł.

Dla kogo?: Najlepsze rozwiązanie dla osób, które biorą auto w leasing z niskim wkładem własnym.

GAP indeksowy – w tym wariancie zostaje wypłacony proc. wartości samochodu, najczęściej jest to przedział 20-30 proc. Dokładna liczba jest zależna od rodzaju auta i firmy leasingowej.

Przykład: Zostaje skradzione Ci auto, którego wartość wynosi 50 tys. zł. Z racji tego, że wybrałeś/aś GAP indeksowy, dostajesz odszkodowanie w przedziale 10– 15. tys. zł.

Dla kogo?: najpopularniejszy z wariantów. Warto wybrać tę opcję, jeśli chcesz zabezpieczyć się na wypadek kradzieży lub szkody całkowitej, ale jednocześnie zależy Ci na opcji, która będzie rozsądna cenowo. Doskonałe rozwiązanie, jeśli bierzesz auto w leasing na krótki czas, powiedzmy 2 lub 3 lat.

GAP casco – ten rodzaj ubezpieczenia pokrywa różnicę między wypłatą z polisy OC/AC a kwotą z polisy AC ważnej na moment zawarcia ubezpieczenia.

Dla kogo?: wariant dla osób, których umowy leasingowe już trwają. Ten rodzaj GAP można zawrzeć jako aneks do istniejącej już umowy.